[Ústecký kraj | Děčínsko]

Loretánská kaple v Rumburku

Zasvěcená Panně Marii

Loretánská kaple v Rumburku byla postavena z pískovce v letech 1704 – 1709 stavitelem Johannem Lukasem von Hildebrandtem a zasvěcena Panně Marii. Do 2. světové války byla kaple významným poutním místem a i dnes patří k architektonickým skvostům severních Čech. Restaurátorských oprav se dočkala v 80. letech 20. století.

Posvátná socha Černé Matky Boží

Loretánskou kapli nechal postavit kníže Anton Florian z Lichtenštejna, který chtěl takto přenést do Čech italský originál z mramoru. Vnější výzdoba kaple je honosná, vnitřní prostor o něco prostší. Uvnitř kaple se nachází historický klenot – socha Černé Matky Boží Loretánské, kterou posvětil v Římě papež Inocenc XII. Posvátnou atmosféru dokreslují nástěnné malby ze života Panny Marie.




Vnější výzdoba kaple

Na vnější výzdobě je vyobrazena scéna zvěstování Panně Marii o narození Spasitele. Součástí kaple jsou dvě desítky pískovcových soch Sibyl a proroků od sochaře Franze Bienera. V 18. století kapli obklopovaly ambity s křížovou cestou a pod kaplí byla vybudována krypta rodu Lichtenštejnů.

praha

brno

jihlava

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labem



Financování památek


Pemátky ústecka a litoměřicka

litoměřice

děčín

Chomutov

most

teplice


zajímavosti z ústecka a litoměřicka

Ústecko a Litoměřicko je piné zajímavých historických a sakrálních parnátek. Tyto kraje přímo vybízí k výletům po těch nejvěhlasnějších stavbách. Jako první stojí za zmínku kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, který byl postaven v novogotickém slohu a uchovává oltář z roku 1498.